Švedų kalbos kursai Švedijoje

Esu gavusi kelias užklausas dėl švedų kalbos kursų Švedijoje, vadinamų SFI (svenska för invandrare). Šiame įraše pasidalinsiu savo žiniomis, kurios, tikiuosi bus naudingos daugeliui iš jūsų, kurie neseniai atvykote į Švediją ir ieškote galimybių kuo greičiau pramokti švedų kalbą.

SFI kursai yra nemokami (juos apmoka komuna, kurioje esate registruotas) ir prieinami visiems personnummer turintiems užsieniečiams, kuriems švedų kalba nėra gimtoji. Į kursus registruotis reikia komunos skyriuje, atsakingame už suaugusiųjų švietimą (kommunens vuxenutbildning). Registruojantis dažniausiai reikia nurodyti savo duomenis, mokamas kalbas, išsilavinimo lygį, pageidaujamą kursų laiką (dieniniai/vakariniai) ir pan. Priklausomai nuo gyvenamosios vietos, gali tekti trumpiau ar ilgiau palaukti, kol gausite kvietimą pradėti kursus. Göteborge man teko laukti 8 mėn (2009), bet kai kuriems mano pažįstamiems užteko poros savaičių, taigi būna įvairiai.

Patys SFI kursai, padalinti į A, B, C, D lygius, supažindina su švedų kalbos pagrindais bei gyvenimu Švedijoje. Neišsigąskite, jei iš karto pateksite į C lygį, ten taip pat pradėsite nuo ABC ir pan :) Pabaigus C lygį laikomas nesunkus testas, o pabaigus D laikomas egzaminas, susidedantis iš kelių dalių: klausymo, rašymo ir kalbėjimo. Skamba rimtai, bet praktikoje nieko sunkaus, nes mokytojai linkę nuolaidžiauti. Truputį labiau pasistengus C ir D lygį galima pabaigti per porą mėn.

SFI kursų metų įgytos žinios padės susikalbėti parduotuvėje, gatvėje, suprasti skelbimus, nuorodas, instrukcijas, papasakoti apie save, savo šeimą, parašyti nesunkius tekstukus, laiškus, užpildyti formas ir pan.

Tiems, kas po SFI kursų nori toliau mokytis švedų kalbos (taip pat nemokamai), reikia registruotis į aukštesnės pakopos kursus, SAS (svenska som andraspråk). Šie kursai skirstomi į SAS G (grund), SAS A ir SAS B. Kursai yra gimnazijos lygio ir juos sėkmingai pabaigus yra laikoma, kad jūsų švedų kalbos žinios atitinka švedų moksleivių, baigusių vidurinę mokyklą, kalbos žinias – žalia šviesa, norintiems studijuoti švedišką programą universitete! Beje, mokantis SAS, jau galima kreiptis į CSN dėl stipendijos (jei atitinkat visus kitus reikalavimus) :)

Tai tiek tos teorijos. Dabar šiek tiek pastebėjimų iš praktikos. Aš pati visą kelią nuo SFI iki SAS B perėjau per nepilnus 2 metus, dar papildomai lankydama švedų kalbos kursus universitete. Kaip minėjau, SFI kursų laukiau 8 mėn (!), per kuriuos švedų kalbos mokiausi savarankiškai. Taigi taip išėjo, kad daugelis dalykų, nagrinėjamų kursų metu, man jau buvo žinomi ir norėjosi judėti greičiau. Mano mokykloje man trūko organizuotumo, mokytoja atrodė labai išsiblaškiusi, nepasiruošusi, lengvai nukrypdavo “į lankas”. Grupėje buvo tokių, kurie tikrai norėjo išmokti švedų kalbą (daugiausiai užsieniečiai studentai) ir tokių, kurie toje pačioje grupėje sėdėjo po metus ir daugiau. Netolygus žinių pasiskirstymas labai trukdė produktyviam darbui. Kita vertus, tiems, kas visai neturi jokių švedų kalbos pagrindų, tai tikrai yra gera pradžia.

SAS kursai buvo daug geresni, žmonės labiau motyvuoti, nagrinėjamos temos sunkesnės ir įdomesnės. Dabar jau skaitėm ir aptarinėjom knygas, žiūrėjom filmus ir rašėm, rašėm, rašėm…:) Referatus, laiškus, knygų atpasakojimus ir pan.  Taigi mano patarimas būtų, stengtis kuo greičiau pabaigti SFI ir toliau gilinti žinias SAS kursuose (ir žinoma daug dirbti savarankiškai).

Be komunos organizuojamų švedų kalbos kursų yra ir kitų galimybių mokytis šios kalbos: nemokamai universitete arba mokamai Folkuniversitet. O kai jau šiek tiek pramoksite labai rekomenduoju apsilankyti vadinamose “kalbos kavinėse” – språkcafé, kurias organizuoja beveik visos bibliotekos. Jų metų susirenka visi norintys patobulinti savo švedų kalbos įgūdžius ir papraščiausiai bendrauja švediškai prie puodelio kavos ar arbatos. Pokalbiuose taip pat dalyvauja vienas ar keli bibliotekos darbuotojai, kurie atsako į kilusius klausimus ir padeda vystyti diskusijas. Puikus būdas lavinti kalbėjimo įgūdžius ir susirasti naujų draugų :)

Ar yra šiuo metu besimokančių SFI ar SAS? Pasidalinkite savo ispūdžiai komentaruose, gal ir kitiems pravers :)

Keletas naudingų nuorodų:

Paprastai informacija apie SFI ir SAS kursus pateikiama komunos puslapyje, skyriuje apie suaugusiųjų švietimą (vuxenutbildning).

SFI Stockholme

SFI Göteborge

SFI Malmö

Språkcafé Stokholme

Dalintis:

  39 komentarai (-ų)  »

  1. 1

   Roberta parašė,

   Rugsėjis 15, 2012 @ 12:44

   Sveiki, as rugpjuti pabaigiau SFI ir ta pati menesi pradejau SAS. Apie SFI galiu pasakyti, kad paruosimas tikrai labai minimalus, as beveik dar nekalbu, bet tik tiek kad suprantu ka sneka kiti ir galiu parasyti nesudetingus tekstus. Kas nepatiko SFI, tai kad labai sokinejama nuo vienos temos iki kitos, nera nuoseklumo. Musu SFI mokytoja minejo, kad jiems yra planas, kad per metus laiko mokinys pabaigtu SFI ir kuo greiciau peadetu dirbti, kad nereiketu valstybei moketi pasalpu, todel jei nors kiek kazka gaudaisi, jie uzskaito, kad tu baigei, bet iki laisvo bendravimo svedu kalba yra tikrai labai toli. Lengviau yra tiems kurie gyvena su svedais, tiems kalbeti yra lengviau. Tikiuosi per siuos metus patobulinsiu savo kalba SAS pamokose.

  2. 2

   vika parašė,

   Rugsėjis 19, 2012 @ 14:24

   Visiskai pritariu Robertai!!!

  3. 3

   Donata parašė,

   Rugsėjis 20, 2012 @ 09:58

   Sveiki,
   SFI pradejau studijuoti pries menesi, Bromolla miestuke. Nezinau, gal mums tiesipog pasiseke, kad gavom super gera destytoja, net paciai sunku patiketi, kad per gera menesi sitiek daug sugebejo mus ismokyti. Viskas vyksta labai organizuota ir suprantamai. Kursu teko laukti tik 2 savaites.

  4. 4

   Lina parašė,

   Rugsėjis 25, 2012 @ 13:28

   Sveikos, as norejau paklausti, ar labai sunku SFI mokymuose susigaudyti, jeigu anglu kalbos zinios labai minimalios? Ar ten tiesiog viskas svediskai? Siuo metu turiu galimybe mokintis tik namuose, jau ipusejau Rivstart A1+A2 knyga, bet suprasti ka kalba svedai labai sunku, todel labai baiminuosi, kad nuejus i SFI nieko nesusigaudysiu ir sedesiu kaip zalia varle :)

  5. 5

   Aistė parašė,

   Rugsėjis 27, 2012 @ 20:39

   Aš manau, kad jei iš pradžių ir kiek sunkiau bus suprasti, tai pakankamai greitai įsivažiuosi. Bent jau kai aš mokiausi SFI, tai viskas buvo švediškai, bet ten pradžioj juk paprasti žodžiai, sakiniai, užduotys su paveiksliukais ir pan. Taip kad drąsiai pirmyn net ir nemokant anglų kalbos! :)

  6. 6

   Lina parašė,

   Rugsėjis 28, 2012 @ 07:00

   Aciu uz padrasinima :)

  7. 7

   Svedas parašė,

   Rugsėjis 28, 2012 @ 09:15

   Laba diena esu svedijoj tik pora menesiu dirbu nelegaliai,ir noriu ismokt svedu kalba ruosiuosi cia likt ilgam be dar esu visai zalias. tik va pradziai is kur ta personnummer gaut?:-D

  8. 8

   Aistė parašė,

   Spalis 4, 2012 @ 21:05

   Na, man atrodo bus sunku gaut personnummer’į dirbant nelegaliai…Bet šiaip šitą dalyką tvarko Mokesčių inspekcija – Skatteverket.

  9. 9

   Tigra parašė,

   Spalis 8, 2012 @ 19:38

   Sveiki. Įdomu, kai pabaigi SFI kursus ar ES piliečiams priklauso SFI Bonus premija? gal kas gavote tą premiją, pasidalinkite savo patyrimais:)

  10. 10

   Aistė parašė,

   Lapkritis 4, 2012 @ 20:28

   Aš tai tokios premijos negavau, nes pradėjau SFI anksčiau negu pradėjo bonusus dalint :) Bet gal kas nors yra gavęs ir papasakos daugiau :)

  11. 11

   Kristina parašė,

   Lapkritis 20, 2012 @ 08:39

   Sveiki, pradėjau ir aš mokytis pagaliau :) Negaliu sutikti su Raimonda. Taip, paruošimas, atrodo, minimalus, bet reikia daug darbo įdėti ir pačiam – mokytis namie naujų žodžių, skaityti, ieškoti, bandyti kalbėti. Mokytoja už mus nieko nepadarys :)
   Smagi mūsų grupė susidarė, keliauja vienu tempu, tik trim mergaitėm sunkiau sekasi. Iš pradžių gerai tai, kad daug kartojimo yra – tas pats dalykas apeinamas iš visų pusių, o po kokios savaitės, žiūrėk, vėl kur nors randi. Tai yra gerai tiems, kas neturi praktikos mokytis kitų kalbų.
   Džiaugiuosi aš kursais. Aš atvykau į Švediją prieš kelis mėnesius, pradėjau mokytis savarankiškai, bet kai pamačiau, kaip jie visi skirtingai tą patį žodį taria, mečiau į šoną knygas ir laukiau kursų – kad bent pagrindus gaučiau teisingus. Nes kaip sako – įpratimas baisiau už prigimimą :) Matau žmonių, kurie iš klausos, iš knygų mokėsi, ir suveltai kalba. O nors ir žino, kaip teisingai reikia pasakyti, bet sunku iš naujo įprasti tą žodį ar sakinį sakyti kitaip :)
   O apie premiją būtų įdomu išgirsti, kas čia per daiktas :)
   Sėkmės visiems! Gal kas neseniai pradėjo? Žengtume kartu :)

  12. 12

   Viktorija parašė,

   Gruodis 4, 2012 @ 18:01

   Sveiki,

   pritariu Kristinai, ir as atsiriboju nuo tarimo mokymosi, paskaitau kartais gramatikos taisykles ir laukiu kursu, kad teisingai ismokciau. Kadangi nedirbu niekur ir netenka daug bendraut svediskai, tai ir negirdziu daznai kaip jie kalba. Man sake, kad kursai turetu prasideti po nauju ir bus vadinamoji sustiprinta programa 20 val. per savaite. Per menesi programos sudarytojai nuspres ar man geriau eit i kita grupe ar likto sioje, taip pat as pati turiu teise persigalvoti :) Apie premijas sake, kad gausim, kaip supratau jei per metus pabaigi kursa. Siaip as noreciau atsisakyti siu pinigu, kadangi ir taip jau sita valstybe apmoka mano kursus, o motyvacijos ismokt kalba man netruksta.
   Kai jau pradesiu kursus, galesiu parasyti daugiau ispudziu. Kristina, o kuriam mieste tu mokais?

  13. 13

   vika parašė,

   Gruodis 14, 2012 @ 23:48

   as pabandziau uzpildyti prasyma del premijos, bet deja negavau:( bet tikejausi,nes baigiau greiciau nei per metus nuo atvykimo i svedija.bet juk galima uzpildyti prasyma, gal kam nors pavyks:)

  14. 14

   Kristina parašė,

   Sausis 6, 2013 @ 20:20

   Viktorija, aš Nyköpinge. Gal yra kas aplinkui? Būt smagu kur arbatos atsigerti :)
   Kol kas pirmieji testai buvo lengvi, 100 proc. įveikiau. Siūlė pereiti į aukštesnį kursą – pabijojau. Kai dar patys pradmenys, tai baisu prašokti svarbių dalykų… Ar esate kas šokinėję iš vieno kurso į kitą? Ar labai jaučiasi skirtumas?

   Vika, o kokie reikalavimai keliami, kad tą stipendiją gautum?

  15. 15

   monce parašė,

   Sausis 17, 2013 @ 14:40

   Sveiki as ir pradejau mokytis SFI Hedemoroje dar tik trecia savaite eina:)Kol kas esu labai patenkinta ir viskas labai gerai,o ir man butu idomu suzinoti daugiau apie ta premija,gal gavo kasnors?:)

  16. 16

   rasa parašė,

   Kovas 19, 2013 @ 17:33

   sveiki,esu svedijoje antri metai,turiu kolkas laikina personumeri,bet dirbu legaliai,ar galiu pradeti mokytis svedu kalbos ir kur,pati gyvenu Bostado komunoje?

  17. 17

   Aistė parašė,

   Kovas 22, 2013 @ 00:10

   Su laikinu personnummeriu į SFI, kiek žinau, nepriima. Bet jei dirbi legaliai, tai juk neturėtų būt problemų gaut normalu numerį, o tada jau pirmyn į kursus!

  18. 18

   Gabriele parašė,

   Kovas 29, 2013 @ 18:07

   Sveiki :) gal zinote SAS geru mokyklu? Kas kur mokinotes? Stockholme? :)

  19. 19

   Aistė parašė,

   Balandis 2, 2013 @ 19:40

   Aš mokiausi Solnoj. Normali mokykla, nei labai gerai, nei blogai atsiliept negaliu :) Bet šiaip nelabai yra iš ko rinktis, nes mokykla priklauso pagal gyvenamą vietą.

  20. 20

   Egle parašė,

   Rugpjūtis 10, 2013 @ 17:16

   Sveiki, nuo rudens pradesiu studijuoti magistro programa Goteborgo universitete. Visa diena ieskaujau tikslios informacijos apie SFI, bet iki galo nesupratau, ar tarptautiniai studentai gali lankyti siuos kursus?

  21. 21

   Aistė parašė,

   Rugpjūtis 10, 2013 @ 22:50

   Aš pati studijavau magistrą GU ir lankiau tuo pačiu SFI, taigi tikrai, kad galima, tik pirmiau reikės gauti personnummer. Beje, siūlyčiau pasidomėti, ar universitetas neturi kokių švedų kalbos paskaitų užsieniečiams studentams. Juos paprastai organizuoja Erasmus studentams, bet kartais priima ir magistrantus :) Aš pati lankiau tokias paskaitas vieną semestrą, tikrai naudingesnės negu SFI. Beje, kokią programą studijuosi GU, jei ne paslaptis? :)

  22. 22

   Egle parašė,

   Rugpjūtis 14, 2013 @ 08:36

   Ačiū už atsakymą. Aš mokysiuos Master in Communication:) O ką tu studijavai? Žinau, kad universitetas suteikia nemokamus kursus, kurie vyksta tik kartą per savaitę. Be abejo planuoju ten užsirašyti. Šiame tavo įraše atsiliepimai apie SFI nelabai kokie, taigi šiek tiek neramu, bet manau vistik būtų naudinga, nes ten daug valandų skiriama kalbai, o kuo daugiau su kalba gyveni, tuo greičiau ją pramoksti:) O į SAS kursus galima patekti tik baigus SFI?:)

  23. 23

   Aistė parašė,

   Rugpjūtis 14, 2013 @ 19:26

   Koks sutapimas, aš baigiau tą pačią programą! ;) Jei turėtum kokių klausimų, gali brūkštelt man emailą :) SAS galima mokytis baigus SFI arba išlaikius testą, kuris įrodo, kad turi atitinkamo lygio žinias.

  24. 24

   Renata parašė,

   Rugpjūtis 14, 2013 @ 23:09

   Sveiki, gegužės mėn baigiau SFI, nuo rugpjūčio pradėsiu Komvux studijas, pagrinde ‘Svenska som andra språk’ paskaitos. Kadangi pasirinkau 400 kreditu ir turiu mažų vaikų, todėl kas mėnesį gausiu stipendiją iš CSN (apie 4000kr per men) :)

  25. 25

   I parašė,

   Gruodis 2, 2013 @ 21:10

   Sveiki, daug kam galeciau pritarti, bet ir su daug kuo pasigincyti. Gyvenau Svedijoje labai trumpai, kursus lankiau tik menesi laiko. Ir be problemu ismokau. Ir siuo metu dirbu kiekviena diena, tik svedu kalba. Nesimokant jokiose istaigose, dar ir norvegu kalba pati ismokau. Taip, kad labai skirtingi visi mes esam. Vienam reikia tik C ir D lygio. O kazkam uztenka tik B. O kazkas gabus ir ismoks savarankiskai. Cia priklauso nuo didelio noro, ziniu isisavinimo igudziu ir t.t.
   O del pasalpu tai nestebina lietuvaiciai. Sedi moteriskes ir tingi pajudinti smegeneles, ar pasimokinti daugiau kalbos. Juk galit lygiai taip pat gerai uzdirbti,ismoke kalba ir “nevogti” is svedu. Tai ir toliau geda traukia lietuviam, ant pasalpu gyvendamos. Nu bet sekmes, vistiek su tokiu poziuriu toli gyvenime nenueisite. Sekmes siekiantiems savo tikslu, besimokantiems del kilnaus tikslo ;)

  26. 26

   Vytautas parašė,

   Kovas 24, 2014 @ 23:24

   Sveiki, yra gal is Uppsalos kas lanke ar lanko kalbos kursus? :)

  27. 27

   Aš parašė,

   Rugsėjis 5, 2014 @ 03:52

   Laba,

   Vytautai, as baigiau SFI kursus Uppsaloje. Spali pradesiu SAS. Kaip tai sekasi? Gal jau baigei SFI?

  28. 28

   monika parašė,

   Sausis 26, 2015 @ 15:46

   sveiki,neseniai gyvenu svedijoj kinnoj.noriu ismokti kalbos.gal galit kas patarti nuo ko pradeti.aciu

  29. 29

   Gina parašė,

   Vasaris 4, 2015 @ 14:43

   Sveiki, gal kas lankot SFI kursus kur 20 valandu per savaite ? ar ten labai sunku ? kokiu grafiku tai vyksta ?

  30. 30

   Mantas parašė,

   Kovas 26, 2015 @ 11:26

   Sveiki, šiuo metu esu SFI 3C kurse, laikysiu 3C prov už kelių savaičių, bet greičiausiai pereisiu į SIFA (Stockholms intensivsvenska för akademiker) nuo gegužės mėn. gal kas ėjo irgi į šiuos kursus ir galite pasidalinti patirtimi? Ačiū:)

   Taip pat didelis ačiū puslapio kūrėjai, labai patogiai ir aiškiai pateikta informacija.

  31. 31

   Mantas parašė,

   Kovas 26, 2015 @ 11:41

   Gina, aš lankau Alvik šiuo metu 20h per savaitę, tikrai nėra sunku jeigu lankai pamokas, pasimokai papildomai namie ir būni aktyvus per pamoką.
   Grafikas: nuo 8 iki 12. Tada būna valandos petrauka ir pasirinktinai gali dar eiti į intensyvią klasę, kuri būna nuo 13 iki 15.

  32. 32

   Gitana parašė,

   Birželis 7, 2015 @ 11:57

   Laba diena, o gal žinote kur galima švedijoje mokytis švedų kalbos privačiai. Stockholme ir aplink. Ačiū

  33. 33

   Aurelija parašė,

   Spalis 12, 2015 @ 15:52

   Kokius dokumentus teko jums pildyti norint užsirašyti į SAS 1?

  34. 34

   Roberta parašė,

   Balandis 15, 2016 @ 23:48

   Sveiki as SFI mokausi trys menesiai jokiu nusiskundimu, ir skubinimu zmogus turi galimybe 2 metus sfi mokytis musu mokytojai labai puikus organizuoti.

  35. 35

   Rasa parašė,

   Birželis 1, 2016 @ 14:45

   Roberta,šaunu! Aš SFI 2 mėn mokausi ir jau laikiau C testa, nes mokytojai liepe.

  36. 36

   Rolando parašė,

   Liepa 3, 2016 @ 17:54

   sveiki,noriu ismokti svedu kalba,kur man kreiptis,ir kur registruotis?kokioje kumunoja.dirbu svedijoje,turiu personalini numeri,BORO MIESTE.nuo ko man pradeti?aciu.

  37. 37

   Raimonda parašė,

   Liepa 10, 2016 @ 18:10

   Sveiki. Neseniai atvykau i Svedija, jau pradejau dirbti. Labai noriu ismokti svedu kalba, kadangi be jos cia tikrai sunku.. nezinau kur ieskoti, kaip uzsiregistruoti. Gyvenu Segeltorp, Stockholme. Galbut kasnors galetumet patarti?

  38. 38

   ALA parašė,

   Balandis 22, 2017 @ 16:51

   Sveiki, noriu ismokti svedu kalba, patarkit pradeti nuo ko
   aciu

  39. 39

   Neda parašė,

   Birželis 1, 2018 @ 09:49

   Sveiki noriu pasidalinti savo patirtimi.Nors daug kas raso kad SFi kursai yra nesudetingi,taciau man asmeniskai jie labai sudetingi.Pradejau lankyti SFI visai nemokedama svedu kalbos,ir visiskai nemokejau anglu kalbos.Pries pradedama lankyti SFI,turejau toki tiksla kad tikrai mokysiuos ir ismoksiu svedu kalbos.Taciau pati pradzia buvo labai sudetinga,jauciausi atvirai pasakius kaip is medzio iskritus.Jausmas neapsakomai nemalonus.Kai tu negali pasakyti mokytojai net menkiausio sakinio nei angliskai,nei svediskai.Pacioj pradzioj visi susikalbedavo angliskai,o daug kas atejo mokytis SFI jau turedami patirties svedu kalboje.Buvo stipri grupe.Nesitikejau kad viskas taip vyks greitai treciam menesyje jau mokemes C kurso lygi.Pasimokius pusantro menesio dar dasidejo specialybes pamoka.Visa tai yra nelogiska.Zmogus per pusantro menesio dar tik pagrindus mokosi svedu kalbos,o cia jau turi suprasti ir ka kalba mokytoja per specialybes pamoka.Per specialybes pamokas arabams mokytojas isvercia visa informacija arabiskai.Per Sfi pamokas taip pat daznai budavo papildomas mokytojas arabas ir viska versdavo arabams arabiskai.Tai buvo super mokytis,kada nera jokios ligybes tarp svetimtauciu.

  Komentarų RSS · TrackBack URI

  Pasisakykite

  • Išmintis på svenska

   Betala alltid din skuld, du kan behöva låna en gång till

  • Draugai

   Lietuvių bendruomenė Švedijoje