Fredagen den 13 ir kiti prietarai

Šiandien penktadienis, 13-oji diena. Jeigu esate prietaringi, geriau nekelkit kojos iš namų :) Nors, pasak kai kurių tyrimų, ši diena savo pavojingumu nesiskiria nuo kitų savaitės dienų arba yra net saugesnė, pasirodo, galima turėti penktadieniotryliktos fobiją – paraskevidekatriafobi. Žodis kilęs iš graikų k., “paraskevi” reiškia penktadienį, o “dekatria” – skaičių 13. Bet kadangi čia mokomės švedų, o ne graikų kalbos, tai pagalvojau, jog būtų įdomu pasigilinti, kokių prietarų turi švedai. Beje, žodis prietaras švediškai bus ett skrock arba en vidskepelse.

Mano nuostabai, dauguma švediškų prietarų sutapo su lietuviškaisiais (tarptautiniais?), pvz., kad veidrodžio sudaužymas užtraukia septynis metus nelaimių, kad blogas ženklas yra išpilti druską arba jeigu kelią perbėga juoda katė (reikia nusispjauti tris kartus arba sakyti tvi tvi tvi). Taip pat nepatariama eiti po kopėčiomis (neša nelaimę) ar lipti ant šulinių, bet ne visų, o tik pažymėtų A raide (A-brunn), nes tai gali reikšti nesėkmę meilėje (A=avbruten kärlek). Negalima dovanoti aštrių daiktų (susipyksi su tuo žmogumi), matuotis svetimo vestuvinio žiedo (pats liksi nesituokęs), siūti sagos apsivilkus drabužį (tik mes sakom užsiūsi atmintį, o švedai bijo prisiūti skurdą), dovanoti kam nors tuščios piniginės (reikia įdėti kažkiek pinigų), dėkoti už sėkmės palinkėjimą (tada nepasiseks) ir pan. Nenorėdami nubaidyti sėkmės, švedai, kaip ir mes, dažniausiai beldžia į medį ir sako peppar, peppar, ta i trä!

Iš įdomesnių švediškų prietarų radau šiuos, kurių, mano manymu, neturime lietuvių kultūroje:

 • Att lägga nycklar på bord ger otur.
 • Att ta in ljung betyder död (viržis laikomas kapų gėle, prietaringi švedai mano, kad atsinešus/gavus viržį į namus galima prisikviesti mirtį).
 • Man ska inte sjunga innan man ätit frukost (na, mes irgi panašiai sakom, kad jei ryte juoksies, vakare teks verkti).
 • Man ska inte ge skor till sin käraste – då går hon/han ifrån en.
 • Ställa aldrig nya skor på bordet (kažkaip nemažai prietarų apie batus :) )
 • Knarrar/gnisslar skorna när man går så är de inte betalda (vėl batai, bene koks ypatingas švedų kultūros elementas :D )
 • Man ska flytta in (i ny bostad) på en fredag, då stannar man länge! (Aktualu ieškantiems naujo būsto :) )

Tai kaip? Ar esate prietaringi? Kokių dar švediškų prietarų žinote?

Dalintis:

  Komentarų nėra  »

  Komentarų RSS · TrackBack URI

  Pasisakykite

  • Išmintis på svenska

   Akta dig att dricka med personer som rör sitt glas utan att tömma det — August Strindberg

  • Draugai

   Lietuvių bendruomenė Švedijoje