Duoklė semlai

Semla

Šiemet taip sutapo, kad šiandien, kovo 8-ąją,  švenčiama ne tik Tarptautinė Moters diena, bet ir Užgavėnės, su kuo ir sveikinu! Švedijoje ši diena vadinasi Fettisdagen (“Riebusis antradienis”). Panašiai kaip ir Lietuvoje, Švedijoje šią dieną “leidžiama” paskutinį kartą riebiai ir gausiai pavalgyti, prieš prasidedant Gavėniai ir pasnininkui. Lietuviai per Užgavėnes valgo blynus, o ką gi valgo švedai per Fettisdagen? Švedai valgo semlas :)

Semla (-n, -or) yra tokia kvietinė bandelė su saldžiu migdolų masės įdaru ir gausiu sluoksniu plaktos grietinėlės.  Tradiciškai semlos buvo valgomos tik kartą per metus, būtent per Fettisdagen, bet dabar jas skanauti galima iki pat šv. Velykų. Dar kitur radau paminėta, jog anksčiau semla buvo tik paprasta kvietinė bandelė, valgoma per pasninką, tačiau palaipsniui, kad ji būtų skalsesnė, žmonės praėjo išskobti jos vidų ir dėti ten įvairius saldumynus, kol galiausiai nusistovėjo tradicija bandelę įdaryti migdolų mase ir plakta grietinėle.

Dar neskubėkite varvinti seilės :) Jei esate prisiekę saldumynų mėgėjai (kaip aš), tai įtariu, kad truputį nusivilsit šiuo gaminiu (irgi kaip aš:)). Kvietinė bandelė visgi lieka sausa kvietine bandele, o grietinėlė plakama be jokių priedų, taigi irgi nėra saldi. Skaniausia dalis – migdolinė masė, bet jos kaip tyčia pagailėta ir dedama tik į viduriuką. Įdomu, ar yra ragavusių semlų tarp šio tinklapio skaitytojų? Norėčiau išgirsti jų skonio įvertinimus :)

Na, bet duoklę visgi atiduosiu. Vienai semlai. Ir keliems blynams. Visapusiškos Užgavėnės :)

Dalintis:

  2 komentarai (-ų)  »

  1. 1

   Eva parašė,

   Rugsėjis 25, 2011 @ 16:03

   Semlios yra labai skanios, jos yra apibarstomos cukraus pudra truputeli del saldumo.

  2. 2

   Marius parašė,

   Sausis 4, 2018 @ 21:37

   Ragavau semlą Stokholme, Stortorget aikštėje. Man labai patiko, vienas iš skaniausių dalykų ever. Paskui dar ICA’oje pirkau :) Ir labai buvo gaila, kad vasarą bei prieš Kalėdas neradau, nes ne sezonas :)

  Komentarų RSS · TrackBack URI

  Pasisakykite

  • Išmintis på svenska

   Om du fortsätter göra det du gör, då kommer du fortsätta få det du får. — Okänd

  • Draugai

   Lietuvių bendruomenė Švedijoje